ruesendecs
Záhřeb, zelený smaragd na chorvatském náhrdelníku
Záhřeb, zelený smaragd na chorvatském náhrdelníku

Záhřeb, zelený smaragd na chorvatském náhrdelníku

Téměř milionový Záhřeb je hlavním městem Chorvatska, ale také jeho historickým klenotem, který si po staletí zachovává svou osobitost i romantiku.

Významná místa

V Záhřebu si určitě nenechte ujít historické Horní město, jehož srdcem je náměstí Sv. Marka s kostelem ze 13. století, pro něhož vytvořili sochy Krista a Panny Marie čeští umělci z Prahy. Nedaleko náměstí také najdete jedinou dochovanou kamennou bránu. Významná je také oltářní ikona Panny Marie, která záhadně přežila požár roku 1731 a chodí k ní proto poutníci z celého světa.

Jako v žádném jiném městě, ani zde si nesmíte nechat ujít místní trhy, z nichž největší je Dolac z roku 1925, kde seženete vynikající zeleninu, ovoce, sušené fíky, olivový olej, ale také čerstvé ryby a mořské plody nebo vynikající chorvatské sýry. Dominantou Dolního města je Jelačićovo náměstí a nákupní třída Ilica.

Výstavy a muzea

Za návštěvu jistě stojí muzeum Mimara na Rooseveltově náměstí, kde je trvale vystavena celoživotní sbírka hodnotných předmětů uměleckého mecenáše A. Mirmara. Čítá na 1 500 exponátů z doby prehistorické až do 20. století. Sbírku evropského malířství vám zase představí Strossmayerova galerie a milovníci naivního umění, budou jistě uchváceni muzeem v ulici Cirilometodska, kde je vystaveno přes 1 000 obrazů v tomto stylu. Z úplně jiného soudku je Muzeum zlomených srdcí (Museum of Broken Relationships), které vás sveze na emoční horské dráze mnoha zkrachovalými vztahy.

Pro gurmány

Záhřeb je skvělým střediskem pro milovníky jídla a pití, především vín. Kvalitní chorvatská vína z vnitrozemí, stejně jako rozličné speciality a pochoutky vás jistě nenechají chladným.

Akce

Ti, kteří se rádi účastní rozmanitých festivalů a výstav, by si rozhodně neměli nechat ujít například Bienale moderní avantgardní hudby, Mezinárodní festival animovaného filmu, divadelní festival Eurokaz, Mezinárodní festival loutkových scén, tradiční světovou výstavu květin Floraart či tradiční Přehlídku národopisu, která skýtá mimořádně pestrou podívanou.

Zeleň

Chcete si po rušném dni odpočinout v zeleni? Záhřebská Zelená podkova vám to jistě nabídne. Jedná se o osm parků v centru města seřazených do písmene U. A až vám začnou lézt na nervy místní komáři, můžete se vypravit do botanické zahrady plné exotických rostlin a rybníčků.

Zdroj obrázku: https://en.wikipedia.org/wiki/File:Teatro_Nacional,_Zagreb,_Croacia,_2014-04-20,_DD_01.JPG

Tento článek je dostupné také v jazyce: Angličtina Němec Španělský Ruský

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.