ruesendecs
Versailles, královský skvost Francie
Versailles, královský skvost Francie

Versailles, královský skvost Francie

K hlavnímu francouzskému městu patří bezesporu také Versailles. Mnohé cestovní kanceláře, které nabízejí poznávací zájezdy do Paříže, zahrnují do programu také návštěvu tohoto skvostu. Můžete se sem ovšem podívat i v rámci individuální dovolené, kterou budete ve Francii trávit. Versailles rozhodně stojí za návštěvu, neboť zde na vás ze všech stran bude dýchat jedinečná atmosféra starých časů, kdy bylo toto místo letním sídlem francouzských králů a dějištěm bálů, plesů a dalších společenských událostí. Od jara do podzimu bylo Versailles centrem kulturního dění celé Francie.

Historie

Původně byla Versailles vesnicí obklopenou lesy a močály, kam jezdil král Ludvík XIII. na lovy. V roce 1624 zde nechal vybudovat lovecký zámeček, který byl v průběhu dalších let postupně přestavován a rozšiřován. Samotný zámek nechal postavit král Ludvík XIV., který si vysloužil přídomek Král Slunce. Součástí zámku se stávaly i přilehlé zahrady a parky, které se stávaly inspirací a vzorem pro sídla i jiných vládnoucích vrstev po celé Evropě. Zámek se zahradami se stal symbolem absolutistické moci i další francouzských králů, kteří dávali na odiv okázalost a marnotratnost. Jejich bohatství bylo stále ve větším kontrastu s chudobou obyčejných lidí, což kromě jiného vedlo až k Francouzské revoluci.

Versailles dnes

Dnes je Versailles nejskvostnějším zámkem na světě. Je nejen připomínkou bohatství a slávy královských rodů ve Francii, ale i ukázkou stavitelského umění a zahradní architektury, kterou dodnes mnozí napodobují. Versailles je jednou z nejvyhledávanějších turistických atrakcí na světě vůbec. Davy turistů jsou zde enormní, nejvíce pochopitelně v neděli od května až do září. Pokud byste chtěli stihnout vidět všechno, nestačil by vám jeden den.

Versailles leží cca 25 km na jih od Paříže a dostanete se sem autem po dálnici, autobusem nebo městským rychlovlakem.

Versailleské zahrady

K proslulosti přispělo v minulosti mnoho umělců, kteří v minulosti vtiskovali zahradám své představy. Unikátní je soustava kanálů, fontán a jezírek, která učinila z močálovitého území nejrozsáhlejší park a zahrady ve Francii. Traduje se, že Král Slunce osobně kontroloval, jak zahrady vypadají z určitých míst, aby mohl okouzlovat své hosty. Nejlepší výhled je patrně z terasy zámku, kde je patrně nejlépe začít s prohlídkou a odkud nejlépe vyniká dokonalá symetrie zahrad. Zážitkem je rovněž plavba lodičkou po Velkém kanálu. V zahradách je k obdivování také velké množství fontán, soch a sousoší.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/versailles-zahrada-kv%C4%9Btiny-498370/

Tento článek je dostupné také v jazyce: Angličtina Němec Španělský Ruský

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.