ruesendecs
Únikovka na víkend? Karlštejnsko uchvátí milovníky přírody i historie!
hotel Karlštejn

Únikovka na víkend? Karlštejnsko uchvátí milovníky přírody i historie!

Na dohled od pražského Zličína se rozprostírá jedna z nejkrásnějších oblastí České republiky. Hranice Chráněné krajinné oblasti Český kras se táhne od Radotína po Beroun, přičemž mezi nejzajímavější místo, a jistě nejznámější, patří Karlštejnsko. Této lokalitě vévodí majestátní hrad Karlštejn, ale neméně působivé jsou Koněpruské jeskyně, které však v zimě musí nahradit procházky kolem Berounky. Právě místní turistické a naučné stezky slibují perfektní relax nejen podél řeky, ale také únik z každodenních starostí a stresu při pořádných výšlapech.

S průvodcem nebo s apkou

Nevyrazit na hrad by byl hřích, navíc tato státní památka je otevřená celoročně, byť v průběhu ledna a února pouze o víkendech od 10 do 15 hodin. V zimě se nabízí základní prohlídkový okruh, který nechá nahlédnout do Císařské rezidence Karla IV. a do Mariánské věže, ale podívat se na hrad je možné též zcela zdarma s audioprůvodcem v aplikaci TourStories. Exkurze volně přístupným areálem od vstupní brány ke Studniční věži trvá asi 40 minut.

Pohodlně kolem Berounky

Okružních tras je v okolí Karlštejna nespočet, velmi oblíbená je trasa, po které lze vyrazit na kole z Prahy až na Karlštejn, přičemž je vhodná pro cyklisty i pěší, ale v zimě při dostatku sněhu též pro běžkaře. Nedaleko této stezky se též nachází hotel Karlštejn, který nabízí výtečné ubytování přímo na břehu řeky s výhledem do panenské přírody, kam se lze vydat hned po bohaté snídani. A kam to bude? Na Mořinku nebo snad na vyhlídku Skála?

Po stopách klipu nebo za poustevníkem

Fanoušci nezapomenutelné písničky „Zůstaň tu se mnou“ od skupiny Kryštof jistě neopominou vyrazit do blízké vesničky Mořinka, kde se na kopci nachází sedmisetkilové betonové křeslo sochaře Zdeňka Ruffera. Pro ty, co namísto rozjímání v křesle, volí více adrenalinu, mohou zvolit zase trasu z Karlštejna do poutního místa Svatý Jan pod Skalou. Svatojánský okruh vede Solvayovými lomy i podél Bubovických vodopádů, kromě krásných výhledů je možné se dočíst o místní krajině na naučných panelech.

Tento článek je dostupné také v jazyce: Angličtina Němec Španělský Ruský

About František Honsa

S mou přítelkyní rádi nejen o cestování píšeme a mluvíme, ale také ho rádi provozujeme, poznáváme nová místa a sdělujeme si vzájemně své poznatky a názory na jednotlivé lokality, tak Vám přinášíme naše zkušenosti a postřehy.