ruesendecs
Proč navštívit Košice?
Proč navštívit Košice

Proč navštívit Košice?

Košice jsou druhým největším městem Slovenska a přirozeným centrem východoslovenského regionu. Je to sídlo Ústavního soudu SR a mnoha dalších politických, církevních a kulturních institucí. Je zde také Universita P.J.Šafárika a Technická universita. Nejvyšší budovou ve městě je Universitní nemocnice postavená v roce 1979 na třídě SNP a dosahující výšky 83 metrů. V Košicích dále najdete Státní divadlo, Státní filharmonii, Slovenské technické muzeum, Východoslovenské muzeum, Východoslovenskou galerii a Státní vědeckou knihovnu.

Pamětihodnosti Košic

Většina historicky cenných staveb je soustředěna na Hlavní ulici dlouhé 1200 m. Najdete zde více památek než jinde v celém městě. Přibližně v polovině je ostrůvek s kaplí sv. Michala, katedrálou sv. Alžběty, Urbanovou věží, Státním divadlem a Mariánským sloupem. Naproti divadlu stojí Levočský dům z 15. století, který v minulosti sloužil jako hostinec pro levočské kupce. V historickém centru města se nachází několik kostelů. Kostel svaté Trojice, původně jezuitský z let 1671-1681 je raně barokní stavba s kamennou fasádou a dvěma věžemi. Dalším je kostel svatého Antonína Paduánského, původně součást františkánského kláštera ze 14. století. Mezi pamětihodnosti lze zařadit také Miklušovu věznici za Levočským domem, poblíž pak Katovu baštu, honosný Jakobov palác v Mlýnské ulici stojící poblíž hlavního nádraží, ve kterém v roce 1945 sídlil president Beneš.

Okolí Košic

Do samotného města se můžete dostat po silnici, železnici, ale i letecky, neboť v Košicích je veřejné civilní letiště pro vnitrostátní i mezinárodní letecký provoz. V Košicích lze strávit příjemnou dovolenou a po prohlídce městských zajímavostí se můžete denně vydávat na výlety po okolí. K rodinným turistickým výšlapům lze doporučit tato atraktivní místa:

  • hrady – Slanec, dále Turnianský, Šarišský, Kapušianský nebo hrad Vinné
  • Dukla – kolem cesty k památníků padlým je množství volně vystavených zbraní a zastavit se můžete také v muzeu ve Svidníku. V tomto městě je ještě Skanzen lidové architektury
  • Opálový důl u Dubníku, ve kterém je prohlídkový úsek dlouhý 800 m, na jehož prohlídku vyfasujete stylové hornické oblečení a baterku
  • Mořské oko v pohoří Vihorlat, což je neskutečně čisté jezero, kolem něhož je pěkná procházka
  • Herlany – známý gejzír tryskající ze země

Rekreační vyžití

Unavené tělo můžete osvěžit v rekreační oblasti Košic, kde je areál koupaliště s několika bazény s vodou vyhřívanou na 26-30° C. V areálu je spousta atrakcí, písková hřiště na plážový volejbal nebo fotbal. Můžete si také vypůjčit kolo nebo člun a projet se po rameni Hornádu nebo si zarybařit.

Zarezervujte si tedy dostupné ubytování v hotelu Košice

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/photos/ko%C5%A1ice-v%C3%BDhled-v%C4%9B%C5%BE-m%C4%9Bsto-slovensko-1380221/


Tento článek je dostupné také v jazyce: Angličtina Němec Španělský Ruský

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.