ruesendecs
Portugalské jídlo
feijoada

Portugalské jídlo

Portugalská kuchyně je výborná hlavně proto, že hojně využívá svých domácích surovin. Na stolech domácností i restaurací se nejčastěji objevuje vepřové maso, kuře, brambory, olivy a zelenina. Málokdo asi ví, že například rajčata, fazole či avokádo objevili pro Evropu Portugalci ve svých koloniích. Své pokrmy obohatili o exotická koření, jako je šafrán, zázvor, koriandr a vanilka. Díky Atlantiku nechybějí ani ryby a další mořské plody.

Polévka nesmí chybět

Polévka je nezbytnou součástí portugalského hlavního menu. Obvykle se vaří ze sezónní zeleniny, často s rozmixovanými bramborami, takže je velmi hustá, krémová a sytá. Někdy se do ní ještě přidává nakrájená klobása. Na jihu země je oblíbená kapustová caldo verde a gaspacho, což je hustá polévka z rajčat, okurek, cibule, česneku a chilli papriček podávaná na studeno. Její variantou je Caldeirada, do které se přidává rybí maso. Další polévkou je Acorda Alentejana, kterou lze přirovnat k česnečce ozvláštněné koriandrem a vejcem. Canja da galinha je klasický a jednoduchý kuřecí vývar.

Tradiční jídla

Portugalská jídla se vyznačují jednoduchostí a jistou specifičností. Tradičním jídlem je feijoada, což jsou dušené fazole s hovězím a vepřovým masem připravovaná v hliněném hrnci. Může obsahovat i další zeleninu a podává se s rýží, často s klobásou.

Speciality

  • francesinha – teplý sendvič s masem, šunkou a sýrem zalitý rajčatovo-pivní omáčkou a servírovaný s hranolky
  • tripas à moda do Porto-pokrm z drštěk a bílých fazolí
  • pokrm ze sušené nasolené tresky, brambor, vajec a petrželky, kterému Češi přezdívají „treskový koláč“. Smaží se v oleji a servíruje studený jako předkrm. V jídelních lístcích jej najdete také pod názvem Bolinhos de bacalhau.

Moučníky a dezerty

Portugalci milují sladké pečivo, dortíky, zákusky a další sladkosti. Většina z nich je na vaječném základě a existuje neuvěřitelné množství druhů, ať už čokoládových, krémových, marcipánových či s kandovaným ovocem a oříšky. Typické je také skořicové a vanilkové aroma. Nejproslulejší pochoutkou je pastel de nata – košíček z křupavého listového těsta plněný pudinkovo-vaječným krémem. Jinou sladkou bombou je Bola de Berlim, což je pudinkový pocukrovaný koblížek.

Zarezervujte si tedy dostupné ubytování v hotelu Lisabon

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/photos/fazolov%C3%A9-gul%C3%A1%C5%A1-%C4%8Dern%C3%A9-fazole-fazole-5181818/

Tento článek je dostupné také v jazyce: Angličtina Němec Španělský Ruský

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.