ruesendecs
Montmartre Paříž
Montmartre Paříž

Montmartre Paříž

Montmartre je kopec a nejvyšší přirozený bod Paříže, který se nachází v severní části metropole. Jeho název v překladu znamená Horu mučedníků. Rozkládá se zde stejnojmenná čtvrť a na nejvyšší vrcholek v nadmořské výšce 130 m vede lanovka nebo 222 schodů. Montmartre patří k nejvýznamějším turistickým cílům v Paříži a jeho dominantou je bazilika Sacré-Coeur. Na úpatí kopce také najdete světoznámý kabaret Moulin Rouge. Na Montmartre se dostanete linkou metra 2 (stanice Anvers, Pigalle a Blanche) nebo linkou 12 (stanice Pigalle, Abesses, Lamarck-Caulaincourt a Jules Joffrin). Další možností jsou městské autobusy.

Montmartre a umělci

Montmartre je od nepaměti spjat s umělci. Řada z těch nejslavnějších zde měla či ještě má své trvalé bydliště. Zdejšími rodáky jsou herec Jean Gabin, malíř Utrillo, zpěvák Sardou a další. Jako svůj domov si Montmartre vybrali i takoví velikáni světa umění jako Jean Marais, Pablo Picasso, Boris Vian, Hector Berlioz, Jacques Prévert, Toulouse-Lautrec a celá spousta dalších. Vedle Moulin Rouge je dalším slavným kabaretem Lapin Agile, který kdysi býval hospodou. Sedávali v ní třeba básníci Apollinaire, Verlain, malíř Renoir a další osobnosti.

Hlavní památky Montmartru

  • Sacre-Coeur – bazilika postavená z bílého kamene v noci nádherně svítí a upoutává pozornost celé Paříže. Mohutná stavba v byzantsko-románském slohu byla výrazem odprošení Pařížanů za hříchy města. Dostavěna byla těsně před první světovou válkou z velké části z darů věřících.
  • Kostely – významné jsou katolické kostely jako například kostel sv. Petra, kostel sv. Jana od Abatyší, kostel Saint-Jean de Montmartre, kostel Saint-Sulpice a několik dalších.
  • Hřbitovy – největší zdejší hřbitov má stejné jméno, tedy Montmartre. Má v sobě velký kus historie a tajemnou atmosféru. Najdete zde náhrobky mnoha slavných osobností, včetně českého malíře Václava Brožíka.

Kulturní stánky

Na Montmartru můžete navštívit také muzea, z nichž nejzajímavější je Espace Dalí, což je muzeum zasvěcené extravagantnímu malíři Salvadoru Dalímu. Dalším je muzeum Montmartru. Jsou zde i divadla, jako například Théâtre des Abbesses zaměřené na tanec a hudbu, nebo Théâtre de la Manufacture des Abbesses zaměřené na současné hry. Montmartre je prostě místem zbožnosti i hříchu, ale především umění.

Zarezervujte si tedy dostupné ubytování v hotelu Montmartre

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/photos/pa%C5%99%C3%AD%C5%BE-montmartre-mal%C3%AD%C5%99-malba-775471/

Tento článek je dostupné také v jazyce: Angličtina Němec Španělský Ruský

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.