ruesendecs
Město Bechyně – 1. část: Skvost s kořeny sahajícími až do pravěku
Bechyně

Město Bechyně – 1. část: Skvost s kořeny sahajícími až do pravěku

Když je řeč o nejstarších českých městech, mnoho lidí pomyslí na Prahu, Znojmo, Břeclav nebo třeba Chrudim. V Čechách je 6254 obcí, z toho 608 měst, je prakticky nemožné znát všechny, ale ne každá obec je skutečně zajímavá. Jsou mezi nimi také klenoty, které se vyplatí nejen znát a také navštívit. Rozhodně se mezi ně řadí město Bechyně, jehož kořeny sahají až do pravěku a nabízí nejen krásné místo pro život, ale i pro cestování. Město i jeho okolí tvoří mimořádně atraktivní oblast, která toho má mnoho co nabídnout. Rok 2023 je pro město obzvláště významný, protože slaví 700 let od povýšení Bechyně na město. Byla by škoda nepoznat zajímavou historii tohoto města, která je více než zajímavá.

Kde to všechno začalo?

Bechyně je malé město v okrese Tábor v Jihočeském kraji. Nachází se devatenáct kilometrů jihozápadně od Tábora na má zhruba 4 900 obyvatel. Jeho prvopočátky však sahají velmi hluboko. Jak zajisté víte, v minulosti se lidé usídlovali vždy tam, kde byla voda a tak se již v pravěku lidé usídlili na řece Lužnici, u které postupně vzniklo opevněné hradiště. Stále jsou v oblasti nacházeny pozůstatky minulosti, v roce 2011 se zde našlo množství keramiky, které ukazuje osídlení už z období prvního století před naším letopočtem.
Mnoho informací přinesla Kosmova kronika, podle které bylo v 9. století vybudováno na ostrožně nad řekou slovanské hradiště. Bylo správním centrem kraje označeného jako provincia Bechin. Vůbec první písemná zmínka o zdejším osídlení z roku 1167 uvádí bechyňského arcidiakona Dětleba.

700 let od založení města

Přemysl Otakar II. získal toto místo v roce 1268 a ještě toho století zde byl založen františkánský klášter. Významný je pro město rok 1323, ve kterém nechal Jan Lucemburský v podhradí založit město. Ano, již je to 700 let. Od vzniku města držely Bechyni různé šlechtické rody, konkrétně Šternberkové, Bechyňové, Švamberkové, Rožmberkové a nakonec Paarové. Každý rod se o něco zasloužil, například Rožmberkové nechali přestavět původní hrad na renesanční zámek. Město jen vzkvétalo a postupně se stalo krajským městem Bechyňského kraje. Toto zlaté období pro město skončilo koncem 18. století, kdy přišel úpadek města, už se z něj stalo jen okresní město a jeho význam postupně slábl.

I přes všechny úspěchy i neúspěchy je dnes město krásným místem, které je hojně vyhledávané turisty. Od roku 1990 je historické jádro města městskou památkovou zónou. Koná se zde mnoho akcí a jsou zde místa a atrakce, které stojí z to navštívit. To si ale představíme v pokračování.

Program oslav naleznete zde.

Zarezervujte si taky dostupné ubytování v hotelu Bechyně

Pokud pro vás není rezervace ubytování Bechyně příliš atraktivní a je vaším cílem objednat zájezd Bechyně přímo od cestovní kanceláře, využijte následující formulář:

Tento článek je dostupné také v jazyce: Angličtina Němec Španělský Ruský

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.