ruesendecs
Hanzelka a Zikmund
Hanzelka a Zikmund

Hanzelka a Zikmund

Pokud se někdo označuje jako legenda, pak to stoprocentně platí pro Jiřího Hanzelku a Miroslava Zikmunda. Dvojici H+Z lze zařadit po bok největších cestovatelů naší planety.

Jak se našli?

V mládí oba studovali vysokou obchodní školu, kterou kvůli zavření vysokých škol za II. Světové války dokončili až v roce 1946. Při studiích se spřátelili a začali spřádat cestovatelské plány. Po úspěšném dokončení studia tito dva čerství inženýři začali shánět vozidlo, kterým by mohli uskutečnit své sny. Odvážili se oslovit vedení automobilky Tatra, které jejich myšlenku využili i pro propagaci svých výrobků a poskytli budoucím cestovatelům stříbrnou Tatru 87. Na svou první cestu se tandem H+Z vydal v dubnu 1947 do Afriky a Jižní Ameriky.

První výprava

Účelem první cesty bylo vytvoření a posílení obchodních styků tehdejšího Československa s ostatními státy a propagace tuzemských výrobků. Potřebné finance si cestovatelé opatřovali psaním reportáží, fotografováním a filmováním. Nejprve projeli celou Afriku od severu na jih. Cesta nebyla vůbec jednoduchá, neboť neexistovaly téměř žádné silnice. V poušti je sužovala žízeň, Hanzelku prohnal rozzuřený hroch a prožil si i malárií. Z Kapského města se s tatrovkou přepravili lodí do Jižní Ameriky. K jejich zážitkům patřily nejen brazilské pláže, ale také setkání s indiány a lovci lebek. Domů se vrátili na podzim roku 1950, kdy už bylo úplně jiné Československo.

Druhá výprava

Cílem byla Asie a na cestu se vypravili v dubnu 1959 dvěma vozy Tatra 805 v cestovatelské úpravě. Profesionální výprava měla trvat pět a půl roku a oba cestovatelé doma nechali manželky a děti. Zaměřili se hlavně na filmování a projeli Indii, Indonésii, Japonsko a přes Sovětský svaz dojeli opět domů. Ze všech států, kterými projížděli, sepisovali tzv. zvláštní zprávy zaměřené na ekonomiku i politiku.

Politické problémy

Jako inženýři ekonomie se zajímali o ekonomickou situaci v SSSR, ovšem jejich pohled na sovětské ekonomické problémy se nesetkal u sovětských ani československých funkcionářů s nadšením. Po návratu se vezli na vlně popularity, zpracovávali hory materiálů, ale jejich nadšení zmařil rok 1968, kdy se postavili na reformní stranu. V době normalizace si vysloužili trest v podobě zákazu cestování i publikování.

Přínos H+Z

O svém cestování společně napsali mnoho knih, nafotili tisíce fotografií a natočili spoustu filmů. Jejich věhlas přesahuje hranice. Jiří Hanzelka zemřel v roce 2003 a Miroslav Zikmund oslavil 14. února 2019 stoleté narozeniny.

Zarezervujte si taky dostupné ubytování v hotelu Praha

Pokud pro vás není rezervace hotelu příliš atraktivní a je vaším cílem objednat zájezd Praha přímo od cestovní kanceláře, využijte následující formulář:

Pokud je vase destinace Praha, doporučujeme: vybrat z následujících zájezdů:

Zdroj obrázku: ČTK/PR/Česká pošta ID: P201902110359601

Tento článek je dostupné také v jazyce: Angličtina Němec Španělský Ruský

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.