ruesendecs
Dublin zajímavosti: hlavní město zeleného ostrova
Dublin zajímavosti: hlavní město zeleného ostrova

Dublin zajímavosti: hlavní město zeleného ostrova

Irsko je právem označováno jako zelený ostrov. Jeho hlavní město má něco málo přes 1 milion obyvatel, což je celá čtvrtina obyvatel země. Návštěva Dublinu stojí rozhodně za to a to nejen kvůli jeho georgiánské architektuře, muzeím a dalším zajímavým stavbám, ale také kvůli příjemné atmosféře. Proslulý je také dublinský noční život díky početným barům, kavárnám, restauracím a klubům.

Poloha

Dublin je vystavěn na břehu zátoky Dublin Bay a nedaleko se rozkládá pohoří Wicklow Mountains. Do zátoky se vlévá řeka Liffey, která dělí město na dvě části nejen geograficky, ale také ekonomicky. Severní břeh je spíše dělnickou oblastí, jižní je bohatší. Dublin má v porovnání s jinými evropskými městy nejvyšší množství zeleně a krásných parků.

Zajímavosti

Pozoruhodný je místní stadion Croke Park, který je svou kapacitou 82 tisíc diváků čtvrtým největším stadionem v Evropě. Větší je pouze Nou Camp v Barceloně, londýnské Wembley a moskevské Lužniki. Kromě fotbalu jsou pro Dublin typické dostihové závody a boxerské turnaje.
Unikátní událostí v Dublinu je Den svatého Patrika, kdy si místní obyvatelé i návštěvníci užívají karnevalovou atmosféru plnou hudby, tance a párty, kde teče hlavně proslulé irské pivo.

Památky

Zajímavou památkou je zdejší Univerzita a její Kolej svaté Trojice. Založena byla v r. 1592 královnou Alžbětou I. a až do r. 1793 byla výhradně protestantská. Až do r. 1970 museli katolíci žádat církev o povolení ke studiu. Při procházce rozlehlým areálem můžete obdivovat starobylé budovy, klidná náměstí a nádvoří i zelené travnaté plochy. Proslulá je zdejší universitní knihovna, která dostává zdarma jeden výtisk každé knihy vydané nejen v Irsku, ale i v celé Velké Británii.

Největší historickou památkou je dublinský hrad, který již od 13. století symbolizoval anglickou nadvládu nad Irskem. Hrad je pro turisty uzavřen pouze při státních návštěvách, při kterých se využívají reprezentační hradní prostory.

Za vidění stojí také radnice, která původně sloužila jako sídlo burzy. Ze 12. století pocházejí dvě velké katedrály. K jedné z nich přiléhá budova, ve které se nachází expozice Dublinia přibližující dějiny středověkého Dublinu.

Mimo centrum města

Doslova symbolem zeleně Dublinu je Phoenix Park ležící na západ od města. Je dvakrát větší než Newyorský Central Park nebo jakýkoliv park v Londýně. Mimo jiné zde najdete dublinskou ZOO, která byla založena v r. 1830 a je druhá nejstarší v Evropě. Také se tu nalézá sídlo prezidenta Irské republiky.

Neváhejte a objednejte si dostupné ubytování v hotelu Dublin

Dáváte přednost zájezdu od cestovní kanceláře než rezervace hotelu, pak si můžete objednat zájezd Dublin na následujícím formuláři:

Destinace Dublin a vybrané zájezdy, které doporučujeme:

Zdroj obrázku: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ireland_Dublin_Night.JPG


Seo servis

Tento článek je dostupné také v jazyce: Angličtina Němec Španělský Ruský

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.