ruesendecs
Do Budapešti jedině za odpočinkem
Do Budapešti jedině za odpočinkem

Do Budapešti jedině za odpočinkem

Maďarská metropole Budapešť ležící na Dunaji, je dnes moderním evropským velkoměstem. Nabízí spoustu historických památek a také nepřebernou řadu možností k rozptýlení, odpočinku a zábavě. S tím souvisí i kulinářské zážitky, které nabízí vyhlášená maďarská kuchyně.

Co můžete vidět

Turisty nejnavštěvovanější místem je pevnost Rybářská bašta, odkud je nejkrásnější výhled na město. Pod sebou máte impozantní stavbu parlamentu, stojící na nábřeží Dunaje a známý řetězový most. Tyto stavby patří k symbolům Budapešti. Z celé řady dalších pozoruhodností je třeba jmenovat baziliku Sv. Štěpána, Andrássyho třídu, Náměstí hrdinů a Hradní vrch. Na tomto šedesátimetrovém kopci nad Dunajem se již od 13. století formovalo město Budín. Turisticky atraktivní jsou zdejší staré uličky, Matyášův chrám a kostel Maří Magdalény.

Město termálů

Do Budapešti se jezdí hlavně kvůli vyhlášeným lázním, jelikož na území města najdete více než 100 horkých pramenů. Tradice parních lázní sahá až do hluboké minulosti, kdy zde vládli Římané a později Turci, kteří založili několik lázní. Budapešťské lázně nejsou typické léčebnými kůrami, jak to známe z jiných lázeňských měst, ale místní obyvatelé i hosté chodí do lázní především relaxovat. Největší a nejznámější jsou lázně Szécheny a Gellért, které jsou však díky turistům neustále plné.

Kavárny a vynikající gasronomie

Budapešťské kavárny jsou vyhlášené i ve světě. Typická je pro ně živá hudba v podání malé skupiny hudebníků, kde hlavní slovo mají především housle. Patrně nejznámější je kavárna Gerbeaud.

Maďarská kuchyně je proslulá svými ostrými a pálivými jídly. Tradiční maďarská jídla jsou naprostými kulinářskými delikatesami. Kdo by neznal nejtypičtější jídlo, kterým je perkelt, připomínající český guláš, ovšem mnohem více kořeněný. Oblíbená je také rybí polévka Halászlé, výrazně kořeněná paprikou.

Budapešť je ovšem známa také svými vyhlášenými cukrárnami. Na jejich vyrobcích je znát vliv všech kultur, které městem po staletí procházely.

Nejznámější odpočinková místa

Nejznámějšími lázněmi jsou Szécheny, Gellért, Rudas, Király, Lukás nebo Rác. Mnohé z nich jsou součástí hotelů, takže hosté mohou ze svých pokojů sestoupit po schodech v županu a užívat si horkých pramenů a bazénů.

Některé lázně se nacházejí přímo na Dunaji, což platí například pro ohromný relaxační komplex na Margaretině ostrově, s řadou bazénů a vodních atrakcí. Je to oáza klidu a odpočinku uprostřed rušného města.

Zdroj obrázku: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_tourist_attractions_in_Budapest#/media/File:Budapest_Sz%C3%A9chenyi_Baths_R01.jpg

Tento článek je dostupné také v jazyce: Angličtina Němec Španělský Ruský

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.