ruesendecs
Co můžeme vidět v norském Oslu
Co můžeme vidět v norském Oslu

Co můžeme vidět v norském Oslu

Norské hlavní město Oslo se dříve nazývalo Kristiania. V současnosti je nejrychleji se rozvíjejícím velkoměstem v Evropě, což je m.j. dáno liberální přistěhovaleckou politikou státu a otevřenému pracovnímu trhu. Oslo je také významným námořním přístavem, důležitou železniční a silniční křižovatkou. Mezinárodní letiště je s městem propojeno moderní železniční rychlodráhou, která vás do centra dopraví za 20 minut. Norská metropole je pochopitelně centrem hospodářského, politického a kulturního dění a také sídlem známého Výboru pro udílení Nobelovy ceny míru.

Území města

Oslo je zřetelně rozděleno na východní a západní část řekou Akerselva, podél níž vede cyklistická a pěší stezka míjející krásně upravené parky. Západní část je sídlem krále, University, najdete zde luxusnější obchody a hlavní nákupní třídu. Ve východní části najdete nejrůznější světové kuchyně díky imigrantům, obchody s exotickými potravinami a další zajímavosti.

Pamětihodnosti

Oslo se nepyšní tolika historickými stavbami a památkami jako některé jiné evropské metropole. Ovšem několik pamětihodností stojí za vidění. Nejvíce je jich soustředěno na poloostrově BygdØy, který najdete nedaleko centra. Tato část si zachovává venkovský ráz a můžete zde obdivovat zdejší katedrály nebo nejstarší stavbu Osla, kterou je kamenný kostel Gamle Aker Kirke z 11. století.

V samotném centru stojí norský parlament, údajně jeden z nejkrásnějších parlamentů v Evropě.
Pro turisty je dobrým orientačním bodem cihlová budova radnice s krásnými dekoracemi vnitřních prostor, kde se každoročně předávají Nobelovy ceny.

Dominantou Osla je hrad a pevnost Akershus stojící na nábřeží. Reprezentační místnosti hradu jsou přístupné veřejnosti.

Muzea

V Oslu je řada muzeí všeho druhu. Nejnavštěvovanější je Muzeum lyží, jelikož Norové jsou národem lyžařů. Nachází se u skokanského můstku na Holmenkollenu, což je pro turisty nejatraktivnější místo v Oslu. Můžete si zde na simulátoru vyzkoušet skok na lyžích. Část expozice je věnována R.Amundsenovi, prvnímu dobyvateli jižního pólu. Další známou osobností je mořeplavecT.Heyerdal, který založil muzeum pojmenované po jeho voru Kon-tiki.
Ve městě stojí za návštěvu také le Nobel Peace Centrum, muzeum známého norského dramatika Henrika Ibsena a Národní galerie.

Ostatní zajímavosti

Dokonalý výhled na město, lesy na severu, hory na západě a také na část Švédska se vám naskytne z rozhledny Tryvannstårnet. Prohlédnout celé město si můžete z vyhlídkového autobusu, který provozuje Oslo Pride City Sightseeing. Jezdí po předem určené trase a můžete do něj nastoupit a vystoupit na kterékoliv zastávce.

Zdroj obrázku: https://cs.wikipedia.org/wiki/Oslo#/media/File:14-09-02-oslo-RalfR-393.jpg


Seo servis

Tento článek je dostupné také v jazyce: Angličtina Němec Španělský Ruský

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.